دائره المعارف بدن انسان
 

 

دم اسب و مخروط نخاعی

conus medullaris, cauda equina

 

فهرست مندرجات:

دم اسب

سندرم دم اسب

علل

علائم

درمان

مخروط نخاعی

فیلوم ترمینال

 

منطقه دم اسب:

منطقه ی دم اسب ساختاری در انتهای ستون فقرات اکثر مهره داران بوده ، که شامل ریشه های عصبی و ریز ریشه هایی از بالا می باشد. در انسان ، از آنجایی که رشد طناب نخاعی در طفولیت متوقف می شود در حالیکه رشد استخوان های فقراتی ادامه می یابد، طناب نخاعی در افراد بزرگسال در حدود سطح مهره های L1/L2 و در هنگام تولد در L3 پایان می یابد. با اینحال ، برخی تغییرات در افراد بزرگسال وجود دارد و طناب نخاعی ممکن است هرجایی بین مهره های T12 تا L3 پایان یابد.

سندرم دم اسب:

سندرم دم اسب(CES) یک بیماری نورولوژیک خطرناک بوده که در آن از دست دادن شدید عملکرد شبکه ی کمری ، المان های نورولوژیک(ریشه های عصبی) طناب نخاعی در زیر مخروط نخاعی وجود دارد.


 

علل سندرم دم اسب:

بعد از مخروط انتهایی ، کانال نخاعی شامل توده ای از اعصاب(دم اسب) بوده که از انتهای تحتانی کانال نخاعی منشعب شده و شامل ریشه های عصبی از L1-L5 و S1-S5 می باشد. ریشه های عصبی از L4-S4 در شبکه ی خاجی متصل شده که بر روی عصب سیاتیک تاثیر می گذارند و به صورت دمی حرکت می کنند.

-تومور و ضایعه:

هر ضایعه ای که عملکرد دم اسب را مختل و متراکم سازد ، ممکن است عصب ها را از کار بیاندازد اگرچه شایع ترین پیش افت دیسک مرکزی می باشد.

-تروما:

تروما مستقیم از سوراخ شدگی کمری می تواند علت سندرم دم اسب نیز باشد. دیگر علل مرتبط با تروما شامل شکستگی های پاره شده حاصله از حرکت قطعه هایی از جسم مهره ای ، فتق دیسک شدید ، آناستزیای نخاعی شامل تروما از سوندها و آناستزیای موضعی شدید در اطراف دم اسب می باشند. ترومای سوراخ کننده مانند زخم های چاقو یا ترومای پرتابی یا بالیستیک می باشد.

-تنگ شدگی نخاعی:

سندرم دم اسب می تواند توسط تنگ شدگی نخاع کمری ایجاد شود ، و زمانی است که قطر کانال نخاعی باریک شود. این می تواند نتیجه ی یک فرایند زوال آور نخاع(مانند ورم مفاصل و استخوان ها) یا وجود یک نقص پیشروی کننده ی هنگام تولد باشد. در شدیدترین موارد سندرم دم اسب اسپاندیلولیستسیز می تواند حاصل گردد.

علایم سندرم دم اسب:

علایم شامل ضعف عضلات اندام های جنبشی تحتانی عصب رسانی شده توسط ریشه های متراکم(اغلب پاراپلژی) ، ضعف اسفنکتر ایجاد کننده ی نگهداری ادرار می باشد. همچنین ممکن است کاهش حسی در نواحی مقعد و بی اختیاری ادرار و مدفوع متوالی ، نقص عملکرد جنسی ، آناستزیای زینی ، درد و ضعف پا متقابل ، و نبود رفلکس های زانو وجود داشته باشد.

تشخیص معمولا توسط اسکن ام آر آی یا سی تی اسکن تایید می شود. اگر سندرم دم اسب وجود داشته باشد ، جراحی اختیاری است بستگی به اتیولوژی و انتخاب بیمار برای جراحی نخاعی دارد.

درمان سندرم دم اسب:

کنترل سندرم دم اسب اغلب شامل جراحی می باشد. زمانی که دم اسب توسط یک فتق دیسک به وجود می آید در ابتدا عمل جراحی پیشنهاد می شود.

سندرم دم اسب با شروع ناگهانی به صورت یک وضعیت اضطراری جراحی در نظر گرفته می شود. عمل جراحی توسط لامینکتومی یا بریدن و برداشتن صفحه ی مهره ی ستون فقرات یا دیگر روش ها ممکن است در عرض 48 ساعت از شروع علایم انجام شود به شرطی که ضایعه مانند فتق دیسک ، آبسه ی اپیدرال ، تومور آشکار شوند. این درمان ممکن است به طور قابل ملاحظه ای شانس جلوگیری از آسیب نورولوژیکی طولانی مدت را افزایش دهد.

در صورتی که سندرم دم اسب توسط تروما ایجاد شود آن گاه بیمار نبایستی حرکت داده شود.

سندرم دم اسب می تواند در طول بارداری به دلیل فتق دیسک کمری(لومبار) به وجود آید ، سن مادر خطر بیماری را افزایش می دهد. جراحی هنوز می تواند انجام شود و بارداری بر روی درمان تاثیر سوء نمی گذارد. درمان برای افراد مبتلا به سندرم دم اسب در هر زمان طی دوران بارداری می تواند انجام شود.

مسائل شیوه ی زندگی بعد از درمان ممکن است لازم باشد. مسائل می تواند شامل نیاز بیماران به فیزیوتراپی و کاردرمانی به دلیل نقص عملکرد اندام جنبشی تحتانی باشد.

 

مخروط انتهایی(مخروط نخاعی) و سندرم مخروط انتهایی

Conus medullaris

 

مخروط انتهایی یا مخروط نخاعی:

مخروط انتهایی یا مخروط نخاعی ، انتهای تحتانی طناب نخاعی می باشد و نزدیک سطوح مهره ای کمری L1 و L2 به وجود می آید. پس از باریک شدن طناب نخاعی ، اعصاب نخاعی به صورت ریشه های عصبی آویزان به نام دم اسب ادامه می یابند. این دم ریشه عصبی پایانی ، فیلوم ترمینال عنوان می شود. انتهای فوقانی مخروط انتهایی معمولا به درستی مشخص نمی شود.

پاتولوژی:

سندرم مخروط انتهایی ، مجموعه ای علایم و نشانه های مرتبط با آسیب به مخروط انتهایی می باشد.

 

فیلوم ترمینال

Filum terminale

 

فیلوم ترمینال:

فیلوم ترمینال(ریسمان انتهایی) ، یک رشته ی ظریف از بافت فیبری ، با طول حدود 2 سانتی متر ، از نوک مخروط نخاعی به سمت پایین می باشد. فیلوم ترمینال از طناب نخاعی پشتیبانی طولی کرده و شامل دو قسمت می باشد:

بخش فوقانی ، یا فیلوم ترمینال اینترنوم ، با طولی حدود 15 سانتی متر و تا لبه ی تحتانی دومین مهره ی خاجی امتداد دارد. آن در بالا با نرم شامه بوده و درون یک غلاف لوله ای از سخت شامه گنجانده می شود. به علاوه ، آن توسط اعصاب تشکیل دهنده ی منطقه ی دم اسب احاطه می شود ، که از آن با رنگ سفید مایل به آبی اش می تواند به آسانی تشخیص داده شود.

بخش تحتانی ، یا فیلوم ترمینال اکسترنوم ، تنگاتنگ به سخت شامه می چسبد. آن از نوک غلاف لوله ای به سمت پایین امتداد داشته و به پشت سگمنت اول دنبالچه در ساختاری با عنوان لیگامان کوکسیژیال متصل می شود.

پایین ترین اعصاب نخاعی ، عصب کوکسیژیال یا دنبالچه ای که طناب نخاعی را در سطح مخروط انتهایی ترک می کند ، بالاتر از فیلوم ترمینال می باشد. با اینحال ، با اتصال به سطح بیرونی فیلوم ترمینال ، معدودی از رشته فیبرهای عصبی هستند که احتمالا دومین و سومین عصب های کوکسیژیال نشان می دهند. به علاوه ، کانال مرکزی طناب نخاعی 5 تا 6 سانتی متر فراتر از مخروط انتهایی به سمت پایین درون فیلوم ترمینال امتداد می یابد.

 

 

 

 

 

 

 

 

[ ۱۳٩٠/٢/۱ ] [ ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ ] [ دکتر امیرحسین اسماعیلی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

پزشک عمومی
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feed